KOŁOBRZEG

Kołobrzeg jest miastem powiatowym w województwie zachodniopomorskim, położonym na Równinie Białogardzkiej u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego. Miasto zajmuje powierzchnię 2567 ha, posiada bezpośredni dostęp do morza na długości 11 km. i liczy ok. 47 tys. stałych mieszkańców (w okresie letnim liczba ta wzrasta do ok. 120 tys.)

Kołobrzeg jest najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem, które liczy sobie ponad 200 lat. Przed wojną miasto otrzymało miano ‚Perły Bałtyku’. Głównymi gałęziami utrzymania miasta jest turystyka i działalność uzdrowiskowa. W mieście znajduje się port handlowy, pasażerski, rybacki i jachtowy a także kąpielisko morskie oraz liczne sanatoria i domy wypoczynkowe. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W Kołobrzegu leczy się głównie choroby górnych dróg oddechowych i krążenia, choroby stawów, jak również zaburzenia przemiany materii (cukrzyca). Miasto spełnia europejskie standardy ekologiczne. W porcie obowiązuje zakaz przeładunku towarów uciążliwych dla środowiska. Woda pitna pobierana jest ze studni głębinowych położonych 12 km za miastem. Woda morska w kołobrzeskim kąpielisku należy do najczystszych w Polsce.

Miasto z roku na rok, dzięki pracom nad zagospodarowaniem terenu staje się atrakcyjniejsze. Liczne parki, place z fontannami, ukwiecone skwery powodują, że Kołobrzeg tętni zielenią. Jednym z najpiękniejszych obiektów zielonych jest Park im. Stefana Żeromskiego, wzdłuż którego biegnie Aleja Nadmorska, z której można podziwiać zarówno stare drzewa parku jak i plażę. Jest to wspaniałe miejsce do spacerowania oraz do wycieczek rowerowych. Aleja Nadmorska połączona jest ze ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż wybrzeża do Podczela. Nieopodal ciągnie się las z pomnikowymi drzewami, w tym tysiącletnim dębem Bolesławem. W części lasu położonej na południe od szosy koszalińskiej wytyczono trasy rowerowe. Miłośnicy wędkowania mają szansę doznać przyjemności połowu ryb morskich, a w Parsęcie złowić dorodnego łososia lub troć. Kołobrzeg jest także prężnym ośrodkiem kulturalnym. Funkcjonuje tu dynamiczna Galeria Sztuki Współczesnej, odbywają się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk. W okresie letnim odbywają się liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabarecistów. W centrum miasta znajduje się hala widowiskowo-sportowa ‚Milenium’ wraz z hotelem i krytą pływalnią (jedną z najnowocześniejszych w Polsce).

Dużym atutem miasta jest niezwykle korzystne usytuowanie pod względem komunikacyjnym. Bez problemów można tu dojechać drogą krajową nr 11 (Koszalin – Piła – Poznań – Bytom) oraz drogami nr 102, 163. Dobre połączenia umożliwia również PKP. Przyjeżdżając do Kołobrzegu można się również liczyć z możliwością przekroczenia granicy morskiej. Po ok. 4 godzinach rejsu można odwiedzić miasto partnerskie Kołobrzegu Nexø w Danii.

katedra

Bazylika Katedralna

ul. Mariacka 5

Gotycka Bazylika Konkatedralna (Kolegiata) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu stoi w samym centrum Starego Miasta. Zrujnowana podczas działań wojennych niedługo po ich zakończeniu została odbudowana. Wnętrza świątyni zdobią wspaniałe dzieła sztuki. Jednym z najstarszych i najcenniejszych eksponatów świątyni jest 4-metrowy, odlany z brązu siedmioramienny świecznik z 1327 roku.

wieża ciśnień

Wieża
Ciśnień

ul. Budowlana 4 A

Ceglana budowla w stylu neogotyckim z roku 1885 powstała równocześnie z nową siecią wodociągową, która pamiętała jeszcze czasy średniowiecza. Woda była pompowana z rzeki Parsęty do ogromnego zbiornika na szczycie wieży, a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych. Podczas oblężenia Kołobrzegu w marcu 1945 roku, gdy przestały działać pompy, zbiornik zaopatrywał mieszkańców w wodę pitną. Budynek przetrwał wojnę i został ponownie uruchomiony w latach 70. XX wieku.

molo

Molo
morskie

Bulwar Jana Szymańskiego

Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 roku. Drewniana, stumetrowa konstrukcja w kształcie litery T została jednak doszczętnie zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano je w 1971 roku – wtedy też powstała przystań dla małych statków wycieczkowych, skąd można popłynąć w krótkie rejsy widokowe. Obecnie molo ma długość 220 m i szerokość 9 m, a pomost spacerowy znajduje się na wysokości około 4,5 m n.p.m. Po zmroku molo mieni się wszystkimi kolorami tęczy..